DİNLEME KAMPANYASI

we are listening

Dinleme kampanyası toplumun ihtiyaçları, endişeleri ve önceliklerini anlamak üzere oluşturulmuş bir araştırmadır.  The Newington Green Alliance bunu liderler tarafından oluşturulan küçük grup buluşmaları ile gerçekleştirir. Bu konuşmalar sırasında (45 dk ile 1 saat ) bireylerin kendi perspektiflerini  birbirleriyle paylaşarak, birbirini anlama ve farkınlığın güçlendirilmesi sağlanır.

Dinleme kampanyası grup üyelerinin sorunlarının açığa çıkarılması, yeni liderlerin belirlenmesini veya oluşturulmasını amaçlamaktadır. Bu kampanyalar genellikle grup üyelerinin  ortak sorunları ve endişeleri doğrultusunda harekete geçmelerine, kampanya ve programlar oluşturmalarına yol açar.

SEN DE BİR DİNLEME ETKİNLİĞİ OLUŞTURABİLİRSİN!

Eğer bu kampanya için bir araya getirebileceğiniz insanlar varsa ve bunu kendiniz yürütebileceğinize inanıyorsanız aşağıdaki kılavuza bakabilirsiniz. Bittiğinde lütfen konuşulan sorunları andy@newingtongreenalliance.org ‘a  mail atın, böylece bunları da belirlediğimiz öncelikli sorunların içine dahil edebilelim.

DİNLEME TOPLANTISINA KATIL YADA YARDIM İSTE

Grup toplantıları şu an organize edilmektedir. Eğer dinleme grup toplantısına katılmak istiyorsanız yada grubunuz var ve yardıma ihtiyacınız var ise lütfen aşağıdaki adrese mail atınız: andy@newingtongreenalliance.org.

DİNLEME KAMPANYASI NASIL ORGANİZE EDİLİR?

 1. Soracağınız soruları belirleyin.
  Genel amaç kişilerin toplumdaki yaşam deneyimlerini anlatmasının sağlanması, önemsedikleri sorunların belirlenmesi, lokal organizasyon ve yetkili kurumların göz önünde bulundurmasını istedikleri endişelerin paylaşılasının sağlanmasıdır.

  Örnek sorular:
  1. Newington Green bölgesinde sevdiğiniz şeyler nelerdir?
  Nelerin farklı olmasını isterdiniz?

 2. Topluluğun ofisinde, kamusal alanda (cafe, pub) veya evinizde buluşabileceğiniz 5-10 kişiden oluşan bir grup belirlenir.

 3. Lider konuşmayı yönlendirir, herkesin eşit söz hakkı ve kendini ifade etme şansı bulmasını sağlar, buluşmanın zamanında başladığına ve bittiğine emin olur ve konuşmanın konu içeriği dahilinde seyretmesini sağlar. 

  • Herkes kendinden kısaca bahseder.

  • Sırayla sorulara cevap verilir.

  • Moderatör konuşmaları özetler ve konuşmaların doğru ifade edildiğinden emin olur.

 4. Bir kişi konuşmanın notlarını alır.

 5. Konuşma kampanyasının temel sonuçları kaydedilir. Bunlar tüm sorunların toplandığı ve sorunların önceliklerine göre düzenlendiği ve üzerine araştırmaların yapıldığı sorun birimine götürülür.